Земеделие и дървесина в Габон: експертиза на Monaco Resources Group MRG
Има два влажни сезона (февруари до май, дълъг дъждовен сезон и септември-декември, кратък дъждовен сезон) и два сухи сезона (май до септември, дълъг сух сезон и от декември до януари, кратък сух сезон).
Средните температури варират от 21 ° C в югозападната част на страната (Port-Gentil, Lambaréné, Mouila, Tchibanga, Mayumba) до 27 ° C на брега и във вътрешността на страната.

Най-високите варират от 18 ° C до 36 ° C.
Атмосферната влажност е средно 85%, тя може да достигне 100% в дъждовния сезон.
Изчислено е, че 77 до 85% от територията е покрита от гора. По този начин Габон има най-висок процент на горска площ на глава от населението в Африка (1).
« Страна с обещаващ БВП » според MONACO RESOURCES GROUP
Страната има най-високия индекс на човешкото развитие в Африка на юг от Сахара, с изключение на Мавриций и Сейшелите (2). Що се отнася до континентална Африка, тя е втора по доход на глава от населението след Екваториална Гвинея и пред Ботсвана (3). БВП на глава от населението е сравнително висок, като заема 73-то място в света.

И въпреки че е засегнат от международната криза от 2009 г., БВП на Габон се е увеличил с над 6% годишно за периода 2010-2012 г. (4).
Поради неравенството в разпределението на доходите, значителна част от населението остава бедно. БВП по паритет на покупателната способност поставя страната на 113-о място (5).
„Силен икономически сектор: дървесина“ анализира Monaco Resources Group в Габон
Вторият по важност икономически сектор в БВП е дървесината (6), която представлява 13% от износа и 60% от печалбите от износ, които не са петролни.

След държавата, секторът е най-големият работодател в страната с 28% от работещото в него население (7).
Има около шестдесет експлоатирани дървесини, като окуме и озего са двата основни. Габон е вторият най-голям производител на окуме в света (след Камерун) и водещ в света износител (8).
От май 2010 г. Габон забрани износа на дървени трупи, за да насърчи местната дървопреработка (9).
През 2013 г. дърводобивът и свързаните с него отрасли допринесоха с 4% от БВП (10).
По отношение на заетостта секторът представлява почти една трета (28% през 2009 г.) на работните заплати в Габон. По стойност той представлява 60% от приходите от износ от нефт (11).
Обикновено има три производствени зони. Първият е в близост до реки и по крайбрежната граница, което позволява евакуацията на дървени трупи чрез плаване до пристанищата Либревил и Порт-Гентил.

Втората зона е тази, която изисква използването на камиони за сеч за вътрешни горски обекти. От края на 80-те години на миналия век производството във втората зона използва и Трансгабонес, единствената железопътна линия в страната.

Третата зона, по същество в центъра на изток от страната, е изключително малко експлоатирана, тъй като е трудно проходима и представлява по-голямо разнообразие от видове в сравнение с горите, много по-концентрирани в търгуеми видове (монодоминантни насаждения на „окуме в горите на крайбрежния басейн).
В икономически план секторът отдавна е организиран около производствен стълб в ръцете на френски компании (Thanry / CEB (Compagnie Equatoriale des Bois) (12), Rougier, Isoroy и др.) И маркетинг полюс, въплътен от SNBG, Société Nationale des Bois du Gabon, който държеше монопола върху износа на окоуме и озиго до края на 2005 г.
Производството спада рязко между 2009 г. и 2013 г., достигайки 1,6 млн. куб.метра през 2013 г. в сравнение с 3 млн. куб.метра през 2009 г. Пазарът също се е променил значително. Китай, който през 2008 г. беше най-големият клиент, значително намали покупките си. В следствие на което, през 2012 г. 42% от продуктите са продадени в Европа, 36% са били изнасяни в Азия и 22% в Африка / Америка (13).
„Слабо развито габонско селско стопанство“ отбелязва Monaco Resources Group в Габон

Селското стопанство в Габон е слабо развито, по-голямата част от селскостопанското производство служи за прехрана. През 2007 г. селскостопанският сектор представлява 3,5% от БВП (14).
Има какао-кафе сектор наследено от колониалния период; той е в постоянен спад от 70-те години на миналия век. Производството на каучук се стабилизира от средата на 90-те години, но нивото на производството е много ниско (от 1 до 20) в сравнение с основните производители ( 15).
Що се отнася до добитъка, той по същество е « селски », продаван на местно ниво (16). И накрая, риболовният потенциал на Габон е голям, но недостатъчно използван; Габоните са най-големите потребители на риба на глава от населението в подрегиона и риболовът покрива само една трета от нуждите (17).

Касава и плантани също се отглеждат за домашна консумация, както и таро и ям (18). От 26 милиона хектара повърхността на страната са засети само 300 000 ха, или 1,1% от общата площ и по-малко от 5% от земеделската площ.
Малкото култури за продан включват какао, кафе и каучук; насажденията със значителни размери в резултат на колонизация са били в ръцете на държавните структури преди да бъдат приватизирани, или ликвидирани.
Все още има няколко преработвателни компании като Sobraga, филиал на групата Castel, която вари бира Régab (19).
За съвременното околоградско селско стопанство (пазарно градинарство, животновъдство, производство на гъби, смесени хранителни култури) – се използва напояване, докато по-голямата част от габонското земеделие се напоява с дъжд (20).
Търговска ферма за добитък съществува в югоизточната част на страната, в провинция Нянга (21).

Свръхконцентрацията на население в Либревил (който е домакин на половината от жителите на страната), Порт-Гентил и Франсвил-Моанда-Мунана се изхранва от изселването на селските райони, което води до това, че селскостопанските площи в страната са най-много бедни и празни от населението им. Развитието на селското стопанство е един от ангажиментите на правителството в контекста на неговата икономическа политика (23).
Бележки и справки:
- „Устойчиво управление на горите в Габон, предизвикателство за AFD“, AFD
- « Индекс на човешкото развитие в Африка »
- Световна банка « БНД на глава от населението »
- WorldFactbook
- WorldFactbook
- „Появата на Габон чрез суровини“, africadiligence.com (2014)
- Интерактивен атлас
- „Държавен профил gabon“, Монитор на Forrests, 2006 г.
- „Gabin забранява износа на трупи“, RFI, май 2010 г.
- Оливие Пиот „Габон, механиката на непотизма е в застой“, 2016 г.
- COMUF в areva.com
- Кристоф ле Бек „Габон: край на монопол за Комилог“, Jeune Afrique, 2012
- Световна банка « БНД на глава от населението »
- ОИСР, 2008 г.
- „Габон, производител на каучук в хиляди тона“, Университет Шербрук
- Статистически годишник, 2009
- acpfish-EU / Org
- fao.org
- Ален Хуец де Лемпс „Напитки и цивилизации в Африка“, University Press of Bordeaux, 2001
- Aquastat gabon, 2009
- siatgabon.com
- PSGE (стр. 93)

2 Comments